Turkish English German
Yangın
YANGIN EĞİTİMİ VE YANGIN TATBİKATI

Yangın Eğitimi nedir, Yangın Eğitimi sertifikası nasıl alınır ? Yangın tatbikatı nasıl yapılır ? Yangın tatbikatı geçerlilik süresi nedir ?  vb sorularının cevabı için yazımızı mutlaka okuyunuz.

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik gereği yangın eğitmleri ve yangın tatbikatları yapılmaktadır. İlgili yönetmelite konu detaylı olarak aktarılmıştır. Detaylı bilgi için inceleyebilirsiniz. ( http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/12/20071219-2.htm )

Ayrıca 6332 sayılı kanunda da ilgili yerlerde maddeler geçmektedir. Daha da önemlisi İş yerlerinde Acil durumlar hakkında yönetmelik içeriğinde konu ile ilgili maddeler bulunmaktadır. ( http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130618-8.htm )

Mevcut mevzuata göre firmalar tehlike kategorisi ve çalışan sayısına oranla belirli sayıda personele yangın eğitimi aldırmak zorundadır. Az tehlikeli firmalarda 50 kişi de en az 1 kişi, tehlikeli firmalar da 40 kişide en az 1 kişi, çok tehlikeli firmalarda 30 kişide en az 1 kişi olmak üzere yangın eğitimi aldırma zorunluluğu vardır.

Binalarda yılda en az bir defa yangın tatbikatı yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Yukarıda belirtilen hususlar kapsamında yangın eğitimi ve yangınbikatı zorunluluğu  açık bir şekilde ortadadır. Çünkü yangın bir felakettir. Kesinlikle ama kesinlikle ihmale gelmez. Yılların emeği, sermayesi ve canlarımız bir anda ufak bir yangının büyümesi sebebiyle yok olabilir.

Yangın Eğitimlerimiz Üniversite tarafından yetkilendirilmiş, sertifikalı yangın eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir. Yangın Eğitmenimiz firmanızda öncelikle teorik yangın eğitimi düzenlemektedir.  Yangın nedir? , Yangın nasıl oluşur ?, yangın çeşitleri nelerdir ? , yangın söndürme yöntemleri nelerdir?, yangın söndürücü çeşitleri nelerdir? En sık karşılaşılan yangın sebepleri ve örnekleri ? elektrik kaynaklı yangınlar, mutfakta meydana gelebilecek yangınlar, kimyasallar ile ilgili oluşabilecek yangınlar, vb hususlar teorik yangın eğitiminde detaylı olarak aktarılmaktadır.

Teorik yangın eğitimi sonrasında eğitmenimiz firmanızda tahliye ve yangın tatbikatı hakkındaki hususlarla ilgili aktarımlarda bulunmaktadır. Ekipler hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Firmanızın çalışma kategorisine uyumlu olabilecek muftemel riskler göz önünde bulundurularak senaryo hazırlanıp, herkesin katılımı ile icra edilmektedir. 

Senaryo gereği firmanızda belirli bir sebepten dolayı yangın çıkmakta ve ilgili kişiler müdahale etmekte, diğerleri binayı tahliye etmekte, tahliye esnasında hareket tarzları değerlendirilmekte ve süre tutulmaktadır. Tahliye eden personeller Acil Durum Toplanma Bölgesinde toplanmalıdır ve ilgili kişi tarafından ivedi bir şekilde yoklama alınmalıdır. 

Toplanma bölgesinde eğitmenimiz tarafından kontrollü bir şekilde yangın meydana getirilmektedir ve herkesin tek tek söndürmesi sağlanmalıdır. Tatbikata katılan herkes yangın söndürücü tüpü eline bizzat almalı ve kullanmalıdır. Herkesin o anı yaşamasını sağlamaktayız. 

Yangın tatbikatı yapılması sayesinde katılımcılar pratiklik kazanmaktadırlar. 

Medlifecenter Sağlık ve Eğitim Hizmetleri olarak firmalara yerinde yangın eğitimi ve yangın tatbikatı hizmeti vermekteyiz. 

http://www.medlifecenter.com/Yangin-Egitimi-Videolari.html#.Wf7JzWiCzIU   linkine tıklayarak yangın eğitimi ve yangın tatbikatı hakkında videolara ulaşabilirsiniz.

İstanbul da yangın eğitimi veren kurumlar, İstanbul da yangın tatbikatı yapan kurumlar, yangın eğitimi geçelilik süresi, yangın tatbikatı geçerlilik süresi vb konular için bizimle iletişime geçiniz.

ARA   WHATSAPP