Turkish English German
MESLEĞİNİZİ BELGELENDİRİN İŞİNİZİ KAYBETMEYİN

6645 Sayılı Kanun gereği yayımlanmış olan tebliğlerde belirtilen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan çalıştırılamaz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan personel kapsamında işverenin haklı fesih gerekçesi bulunmaktadır. 

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?, Mesleki Yeterlilik Belgesi nasıl alınır ?Mesleki Yeterlilik Belgesi veren firmalarMesleki Yeterlik Belgesi zorunluluğuİstanbul' da Mesleki Yeterlilik Belgesi, İnşaat Mesleki Yeterlilik Belgesi, konuları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

81 Meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunludur ve teşvik bulunmaktadır. Diğer tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerin Mesleki Eğitim Belgesi alması gerekmektedir.

Özellikle inşaat sektöründe sık sorulan sorulardan birisi şudur. '' Benim ustam hem sıvacı,hemduvarcı, hem boyacı vb.''  '' bu durumda ne yapmalıyız, tek belgede hepsi yazılamazmı?illaki hepsinin sınavına girmesi gerekli mi? ''.

Burada sistem her işten anlarım mantığını kademe kademe ortadan kaldırmaya çalışıyor ve herkesin belirli alanda uzmanlaşmaya yönlendirmeye çalışıyor. Ancak belirtildiği şekilde özellikleinşaat sektöründe ustalar hem sıvacı, hem duvarcı, hem ahşap kalıpçı vb diğer işleri eş zamanlı olarakyapabiliyorlar. Özetle ilgi kanun şu şekilde ''Kim ne iş yapıyorsa, yaptığı işle ilgili mesleki yeterlilik belgesi ve mesleki eğitim belgesi olacak.'' Bu konuda bir sınırlama bulunmamaktadır. Kişi yeteneklidir, birden fazla işi çok iyi yapabilir. Ancak yaptığı her işle ilgili ayrı ayrı mesleki yeterlilik belgesi ve/veya mesleki  eğitim sertifikası alması gerekmektedir. Mesleki Yeterlilik Belgelesi kapsamında herkes teşvikten sadece 1 kez faydalanabilir. Diğer mesleklerle ilgili mesleki yeterlilik belgesi almak istediğinde sınav ücretini kendisi karşılamak durumda kalacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi devlet sadece bir mesleğin sınav ücretini teşvik kapsamına almış bulunmaktadır.

Düz içşilervasıfsız işçiler için mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu var mıdır? İnşaat işçisi ulusal yeterlilik olara tanımlanmış ancak zorunluluk ve teşvik kapsamında değildir. Bu sebeple düz işçiler için mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluğu yoruktur. 81 Meslek dışında olduğu için Mesleki Eğitim Belgesi almaları yeterli olacaktır. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Elle Taşıma Kaldırma modülü kapsamında mesleki eğitim sertifikası almaları gerekmektedir.
İstanbul da mesleki yeterlilik belgesi veren firmalar, istanbul'da mesleki eğitim sertifikası veren firmalar, mesleki yeterlilik belgesi alması gereken meslekler, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu , mesleki yeterlilik belgesi başvurusu nasıl yapılır ? sorularının cevabı için hemen bizi arayınız. 0 553 714 85 99

Elektro Mekanik Montaj Seviye 3 Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir ? Nasıl Alınır ? Firmalarda üretim hattında bantta çalışan ve mekanik ve elektrik elektronik montajını yapan herkesin alması gerekmektedir.

Elektromekanik Montaj Seviye 3 Mesleki Yeterlilik Belgesi  hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için Medlifecenter Mesleki Eğitim Belgelendirme kurumu ile iletişime geçiniz. 

Belge zorunluluğu getirilen meslekler hakkında detaylı ve güncel bilgiye ulaşmak için http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik&view=arama&belge_zorunlu=1    sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olan meslekler listesi ek te sunulmuştır.

        Milli eğitim Bakanlığı Onaylı Mesleki Eğitim Sertifikası modüllerinin listesi ekte sunulmuştur.

 


ARA   WHATSAPP