Turkish English German
OED Cihazını Kimler Kullanabilir
OED CİHAZINI KİMLER KULLANABİLİR

OED ( Otomatik Eksternal Defibrilatör ) cihazı ,Kalp krizlerinde sağlık personellerinin kullanmış olduğu Şok cihazı olarak bilinen defibrilatörün otomatik versiyonudur. Kalp durmalarında acil sağlık çalışanları kişiyi defibrilatörle monitörize eder , var olan ritmi değerlendirirler ve ihtiyaç halinde kişiye Şok vererek kalbin ritmini düzenlemeye çalışırlar.

Öncelikle şunu hepimiz bilmeliyiz ki duran kalbe şok uygulaması yapılmaz. Günümüz dizilerinde gördüğümüz , cihazda düz çizgi olması halinde hemen şok uygulaması yapmaları sadece dizide var olan aslında o şekilde gösterilmesi çok yanlış olan bir uygulamadır.Çünkü dizilerde görüyoruz, düz çizgi hemen şok yapıyorlar.Gerçek hayatta bir yakını kalp krizi geçirdiğinde acil sağlık çalışanlarına müdahale eden çok insanımız var.’’Cihazda düz çizgi vardı , neden Şok uygulamadın ???’’ diye anlık ortam gerilmeleri fazlasıyla yaşanmaktadır.Diziler vatandaşlarımızın yanlış algılamasına sebep olabilecek sağlıkla ilgili bilgi ve uygulamaları kesinlikle göstermemelidir.

Peki  Şok hangi  durumlarda uygulanmalıdır. Kalpte ki belirli ritim bozukluklarında şok uygulaması protokolüne uygun yapılır. Hangi durumlarda uygulanacağını acil sağlık çalışanları gayet iyi bilmektedir.

OED cihazları Temel İlk Yardım Eğitimi(2 gün)  ve OED Eğitimi(2 saat ) almış olan herkes tarafından çok kolay bir şekilde ve güvenle kullanılabilir. Cihazın iki tane bandı vardır. Hastanın neresine yapıştıracağınız cihazın üzerinde ve bandların üzerinde resim şeklinde gösterilmektedir.Yapacağınız işlem çok basit.Bilinçli ve sakin bir ilk yardımcı olarak cihazı açacaksınız ve hastanın göğsüne bandları yerleştireceksiniz ve cihazın vereceği komutlara göre kalp masajı yapacaksınız.Şok verilmesi gerektiği durumda cihaz kendisi kalp ritmini analiz edecek ve size ‘’şok vermeniz gerekiyor’’ dediği an siz ilgili düğmeye basacaksınız ve şok vereceksiniz.İşlem bu kadar basit.
OED cihazı insanların kalabalık olduğu her yerde bulundurulmalı. Alışveriş Merkezleri, havaalanları, , tren garları , gemiler-vapurlar, okullar, sinema-tiyatro salonları,oteller vb. toplu yaşamın olduğu her yer bunlara örnek gösterilebilir.ARA   WHATSAPP