Turkish English German
Güzellik uzmanlığı mesleki yeterlilik belgesi

Güzellik Uzmanı Ne Demek?


Güzellik merkezlerinde epilasyon, cilt analizi ve bakımı, profesyonel makyaj, çeşitli vücut işlemleri gerçekleştiren ve bu süreçlerde kozmetik bilimi ve teknolojisinden yararlanarak profesyonel bir şekilde hizmet veren kişidir.


Güzellik Uzmanı Nasıl Olunur

Güzellik uzmanı seviye 4 Mesleki Yeterlilik Belgesini elde etmek isteyen adaylar birimlerde tanımlanan sınavlara tabi tutulur. Adayların yeterlilik belgesini alabilmeleri için teorik ve performans adayalı sınavların ikisinden de başarılı olmaları şartı vardı.

Yeterlilik birimlerindeki teorik ve performansa dayalı sınavlar, her bir birim için ayrı ayrı yapılabileceği gibi birlikte de yapılabilir. Ancak her birimin değerlendirmesi bağımsız yapılmalıdır. Yeterlilik birimlerinin geçerlilik süresi, birimin başarıldığı tarihten itibaren 2 yıldır. Yeterlilik birimlerinin birleştirilerek bir yeterliliğin elde edilebilmesi için tüm birimlerin geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir.

Güzellik uzmanı seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi sınavı yazılı ve performansa dayalı olmak üzere iki aşamalı olarak yapılmaktadır. Birinci sınav aşaması yazılı olarak yapılmaktadır. Çoktan seçmeli ( şıklı) olarak yapılan yazılı sınav yaklaşık yarım saat sürmektedir.

İkinci sınav aşaması ise performansa dayalı olarak yapılmaktadır. Performansa dayalı sınav içeriğinde adaylara şu sorulardan sorular sorulmaktadır.

·         Cilt ve vücut bakımı

·         İş sağlığı ve güvenliği

·         Organizasyon ve mesleki gelişim

·         Epilasyon uygulamaları

·         Depilasyon uygulamaları

·         Makyaj uygulamaları

Güzellik merkezi açmak hakkında sıkça sorulan soruları :

1- Güzellik Merkezi Açma Şartları Nelerdir?

Güzellik merkezi açmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bir güzellik merkezi açma şartları şunlardır:

·         Güzellik merkezi açmanın en önemli şartı ustalık belgesidir. Merkezi açacak kişinin ustalık belgesi yoksa bu belgeye sahip kişiyi müdür olarak istihdam etmesi gerekir.

·         Güzellik salonu en az 75 metrekare olmalıdır.

·         Salonun zemini kolay temizlenebilir yapıda ve pürüzsüz olmalıdır.

·         Erkek ve kadın tuvaletleri ayrı olmalı ve bu tuvaletlerde sıcak su, peçete, ayna, sabun, kurutma makinesi bulunmalıdır.

·         Yatağın konulduğu odalar 6 metrekareden küçük olmamalıdır.

·         Salon girişinde en az 15 metrekare büyüklüğünde bekleme salonu bulunmalıdır.

·         Salonun tüm duvarları yağlı boya ile boyanmalıdır.

2- Güzellik merkezi kimler açabilir?

Belirlenen şartları taşıyan ve yeterli sermayesi olan herkes güzellik merkezi açabilir. Bunun için liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmanız ya da Güzellik Uzmanlığı sertifikasına sahip olmanız gerekiyor.

3- Güzellik uzmanları ne kadar maaş alıyor?

Güzellik uzmanları, mesleki bilgi ve tecrübe seviyesine değişmekle beraber ortalama olarak 12.000 TL civarındadır.

4- Güzellik merkezinde neler olmalı?

Güzellik salonunda faaliyet konusuna giren hizmetleri yapabilmek için gerekli olan tüm ekipman olmalıdır. Örneğin cilt bakımı ve bununla ilgili işlemler yapılıyorsa epilasyon cihazlarına mutlaka yer verilmelidir. Bunun gibi diğer ihtiyaçları da belirleyebilirsiniz.

5- Güzellik merkezi açmak ne kadara mal olur?

Güzellik merkezi açmak ne kadara mal olur sorusu da sıkça soruluyor. Güzellik salonu açmak için gerekli olan sermaye, faaliyetinizin kapsamına göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama olarak 360.000 TL civarında bir sermaye işletmenizi kurmanız için yeterli olmaktadır.

16UY0244-4 Rev 02 Güzellik Uzmanı (1).pdf

ARA   WHATSAPP