Turkish English German
Emlakçıların Hangi Belgeyi Alması Gerekmektedir ?

Daha önce Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi almış olanların belgelerinde bir iptal olmadığı sürece yada ilk defa alacaklardan 31 Mart 2021  tarihine kadar Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları durumunda,  daha sonra Emlak Danışmanlığı dahi yapacak olsalar Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi almalarına gerek kalmayacaktır.


31 Mart 2021 tarihine kadar herkes Seviye 5  Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilir ve Emlak Danışmanı olarak çalışabilir.


31 Mart 2021 tarihinden sonra Emlakçılık yapmak isteyen Emlak Danışmanları Mutlaka Seviye 4 Emlak Danışmanı belgesi almalıdırlar. 


5 Haziran 2018 tarihli Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği öncesi Meb Onaylı Emlak Danışmanlığı Belgesi almış olanlar ve Yönetmelik öncesi herhangi bir oda kaydı olanlar ve vergi levhası bulunanlar kapsam dışındadır.

Üniversitelerin iligili bölümünden ''Emlak ve Emlak Yönetimi '' mezun olma şartı veya Mesleki Yeterlilik Belgesi alma şartı getirilmiştir. 

Seviye 4 Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi olarak iki farklı şekilde belge düzenlenmektedir. Ofis Çalışanları Seviye 4, Ofis sahipleri Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu vardır.

Medlifecenter Eğitim ve Belgelendirme Kurumu   olarak firmanızda size özel çözümler sunabiliriz. 

Emlak danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamında test ve uygulama sınavı yapılmaktadır. Test sınavında temel iş güvenliği soruları ile birlikte pazarlama yöntemleri hakkında basit, temel sorular sorulmaktadır. Uygulama sınavında ise rol play tarzında portföy pazarlama yöntemleri vb sorular sorulmaktadır.

Medlifecenter Eğitim ve Belgelendirme kurumu olarak firmanızda sınav yapılması yönünde planlama yapabiliriz. 

Emlak Danışmanlığı Seviye 4 Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti 800 TL dir. 
Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti 900 TL dir.

Sınavlarda herkesin 2 sınav hakkı vardır. Sınavda başarılı olan adaylardan 200 TL belge ücreti ayrıca tahsil edilmektedir. Sınavda başarılı olanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilmektedir. Belgeler Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir.

 


ARA   WHATSAPP